UTW - harmonogram zajęć w roku akademickim 2019/2020 - I półrocze
piątek, 08 listopada 2019 00:00

Poniżej zamieszczamy Plan Zajęć  UTW Stare Bogaczowice na rok akademicki 2019/2020 - I półrocze

Więcej…
 
„Gaudeamus igitur …” czyli rozpoczęcie roku akademickiego 2019/2020
czwartek, 07 listopada 2019 00:00

„Gaudeamus igitur, Juvenes dum sumus.
Gaudeamus igitur, Juvenes dum sumus.
Post jucundam juventutem
Post molestam senectutem
Nos habebit humus(...)

Vivat academia! Vivant professores!
Vivat academia! Vivant professores!
Vivat membrum quodlibet
Vivant membra quaelibet
Semper sint in flore.”

 

Rozpoczynamy kolejny rok naszej działalności!


W tym roku inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020 odbyła się 3 października i, podobnie jak w poprzednich latach, obfitowała w ciekawe wydarzenia.
Przybyli wszyscy Słuchacze, jak również zaproszeni Goście: Izabela Katarzyna  Mrzygłocka – posłanka na Sejm RP, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska – posłanka na sejm RP, Ireneusz Zyska - poseł na Sejm RP,  Mirosław Lech - Wójt Gminy Stare Bogaczowice wraz z zastępcą Panem Tomaszem Fąka, Aneta Rajca Przewodnicząca Rady Gminy Stare Bogaczowice, Jolanta Kocoń – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Naszymi specjalnymi gośćmi byli przedstawiciele z naszej uczelni patronackiej tj. Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu w osobach prorektora prof. zw. dr hab. inż. Franciszka Mroczko, – który wygłosił wykład inauguracyjny - oraz dziekana dr Piotra Laskowskiego. Gościła nas jak zwykle Ilona Bujalska - Dyrektor Gminnego Centrum Biblioteczno – Kulturalnego w Starych Bogaczowicach.

 

Więcej…
 
Ekologia i ochrona środowiska
czwartek, 11 kwietnia 2019 00:00

 

Czy zastanawialiście się kiedyś Państwo nad zagadnieniem różnicy między ekologią a ochroną środowiska? Czym zajmują się te dwie pokrewne dziedziny? Dlaczego często myślimy, że jest to jedno i to samo?  Na te i inne pytania odpowiedziała nam Pani dr inż. Anna Wieliczko. Pani Anna bardzo szczegółowo wytłumaczyła nam różnicę, przybliżyła świat przyrody, temat zasobów naturalnych oraz pokazała ciekawe filmy dotyczące wilków i …pszczół.

Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawy wykład, który uświadomił nam, jak piękna jest natura i że każdy z nas może wiele dla niej uczynić.

 

Mini-galeria poniżej ...


Więcej…
 
„UCZTA NA OLIMPIE”
czwartek, 28 lutego 2019 12:49

Grupa Teatralna UTW w Starych Bogaczowicach


„… Co roku, w każdym dziesiątym dniu i w dziesiątym miesiącu odbywała się na wzgórzu Olimpu uroczysta biesiada. Do swojego ozłoconego pałacu Zeus zapraszał wszystkich bogów, herosów, a także wszystkie boginki i muzy. Pałac był miejscem zamkniętym dla zwykłych śmiertelników, było to bowiem jego prywatne miejsce, służące  za arkadię wiecznej szczęśliwości i spokoju.  Sam pałac i jego otoczenie było bardzo imponujące. Całość otaczała kość słoniowa, złoto i rubiny, których czerwona kolorystyka kontrastował z seledynem winorośli. Budowla znajdująca się na wzgórzu Olimpu, była ogromna, w kształcie kwadratu, którego jeden z boków miał długość siedmiuset metrów. W pałacu znajdował się także przepiękny ogród, gdzie rosły wszystkie odmiany egzotycznych drzew, ziół i kwiecistych roślin.  W pałacowym sadzie przebywały również liczne zwierzęta, które były oczywiście nieśmiertelne, a roślinność wiecznie zielona. Kiedy wybijała godzina biesiady zatrzymywał się czas, ażeby ani jeden śmiertelnik nie przeszkodził bóstwom w bawieniu się. Zeus nie chciał, żeby któreś z bóstw musiało odchodzić od stołu, żeby ochraniać lub atakować jakiś gród, sprowadzać łódź cało do portu, czy też wskazywać zmordowanemu pielgrzymowi, który pogubił się w obcej mu krainie, właściwą trasę. Bóstwa zjawiały się na biesiadzie, w momencie, kiedy wszystkie dania były już na paterach. A powinno się zaznaczyć, że były one doskonałe. Bogowie spożywali przede wszystkim nektar i ambrozję, jednakże nie gardzili miłościwym winem lub jagnięciną…”

Lecz pewnego razu… sam Zeus i wszystkie bóstwa, boginie i muzy przybyły do Centrum Kulturalnego w Starych Bogaczowicach. Cóż było przyczyną tego, że tak znamienici goście do nas zawitali ? Co ich sprowadziło w nasze skromne nie złocone progi? Odpowiedź jest bardzo prosta – POLSKIE PĄCZKI, trafili bowiem na TŁUSTY CZWARTEK  i nie mogli oprzeć się pokusie skosztowania tych smakowitych wypieków… W końcu ileż można spożywać  tylko nektar i ambrozję…

Podczas Uczty w Starych Bogaczowicach, w stylu Uczty na Olimpie, obecny był oczywiście sam Zeus
z małżonką Herą, przybyli również między innymi: Atena, Apollo, Artemida, Hermes, Hefajstos i Ares. Na ucztę  zaproszeni też zostali Goście oraz słuchacze UTW i dzięki temu wszyscy mogli się zintegrować i wspólnie bawić.

Uczta była przednia,  smakowita , jadła i popitki nie brakowało a bogom cała impreza spodobała się do tego stopnia, że postanowili na stałe przenieść się z Olimpu do Starych Bogaczowic.


Więcej…
 
Jak dbać o cerę w dojrzałym wieku - wykład i pokaz makijażu w wykonaniu wizażystki
poniedziałek, 14 stycznia 2019 13:34

 

Początek nowego roku to doskonały czas, aby do postanowień na ten rok dołączyć jeszcze jedno – systematyczne dbanie o cerę i urodę. Dlatego też zaprosiliśmy na zajęcia UTW Panią Krystynę Kulik, która od ponad 20 lat inspiruje kobiety i mężczyzn do większej dbałości o siebie.

Podczas wykładu można było dowiedzieć się jakie kosmetyki stosować do różnego rodzaju cery oraz jak dbać o cerę o różnych porach roku. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wiele ciekawych informacji, które z pewnością wykorzystają w praktyce.

Ostatnim punktem spotkania był pokaz makijażu – jedna z uczestniczek spotkania z przyjemnością oddała się w ręce Pani Krystyny, która podkreśliła odpowiednim makijażem urodę ochotniczki.


Więcej…
 
Uniwersytecka Wigilia’ 2018 – UTW w Starych Bogaczowicach.
piątek, 21 grudnia 2018 13:24

 

W dniu 20 grudnia studenci UTW mieli okazji uczestniczyć w świątecznym spotkaniu Wigilijnym, zorganizowanym w Gminnym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Starych Bogaczowicach.

Uniwersytecka Wigilia jest wydarzeniem, na które z wielką przyjemnością czekamy już od listopada, bowiem jest to zawsze wydarzenie szczególne. Tak też było i w tym roku i mimo że nie było śniegu
to i tak panowała wspaniała, świąteczna  atmosfera, stworzona przez wszystkich uczestników.

Podczas tego spotkania nie tylko biesiadowaliśmy i wesoło spędzaliśmy czas przy wigilijnym stole ale też z wielki zaciekawieniem wysłuchaliśmy wykładu Filipa Żurakowskiego , który już po raz drugi był naszym Gościem.  Fantastycznie opowiedział nam o zdrowych zasadach życia w dojrzałym wieku.

Po wykładzie były świąteczne życzenia a potem z wielkim apetytem rozpoczęliśmy kolację wigilijną. W menu zagościły tradycyjne uszka z barszczem, śledzie, różne sałatki, bakalie, owoce i słodycze…
Z naszych obliczeń wynika, że tradycji stało się za dość i było 12 potraw J

Przedstawiona została również prezentacja na temat zwyczajów świątecznych, nie tylko w Polsce ale również w innych krajach i były to bardzo ciekawe informacje. Na bazie tej prezentacji został też przeprowadzony quiz wiedzy a najbardziej uważni słuchacze otrzymali upominki.  W tle towarzyszyły nam kolędy.

To było bardzo miłe, świąteczne spotkanie, które wszystkich wprowadziło w nastrój zbliżających się świąt.


Więcej…
 
Czy można ćwiczyć pamięć
piątek, 30 listopada 2018 13:44

 

Czy można ćwiczyć pamięć w jeszcze inny sposób niż tylko wykonując ćwiczenia umysłowe? Czy ważna jest ilość komórek nerwowych czy bardziej ilość połączeń synaps w mózgu?

 

Na te i wiele innych pytań Słuchacze UTW otrzymali odpowiedź podczas wykładu pt. „Trening mózgu seniora” i praktycznych ćwiczeń prowadzonych w dniu 29 listopada przez Filipa Żurakowskiego, który był naszym gościem. Filip Żurakowski jest   trenerem biznesu i rozwoju osobistego i prowadzi wykłady dla firm oraz między innymi na Uniwersytetach Trzeciego Wieku itp. Jest również autorem wielu książek.

Podczas naszego spotkania, Studenci dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat pracy mózgu, czasami zaskakujących. Z ciekawością słuchali o tym, że oprócz ćwiczeń umysłowych, najlepszym treningiem dla mózgu jest RUCH I AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA, jak również granie na instrumentach, śmiech…czy żonglowanie piłeczkami.

Spotkanie nie ograniczyło się tylko do wysłuchania wykładu… Ponieważ nie ma lepszej metody na zweryfikowanie zdobytych informacji niż osobiste doświadczenie, Studenci mieli okazję nauczyć się żonglowania, specjalnej metod chodzenia wydłużonym krokiem, oraz podstawowych ćwiczeń z cyklu rytuałów tybetańskich. Mogli też posłuchać fragmentów utworów muzyki klasycznej na skrzypcach, wykonywanych przez Filipa Żurakowskiego.


Więcej…
 
Wykład Pana Piotra Ciężki
piątek, 23 listopada 2018 13:53

 

Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starych Bogaczowicach grupa aktywnych Seniorów uczęszczająca na UTW ma często okazję do poznawania i odkrywania czegoś nowego.


Tak też było podczas ciekawego wykładu, który w dniu 22 listopada wygłosił Pan Piotr Ciężki
z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Wydawało by się, że o Książańskim Parku  mieszkańcy jego okolic wiedzą już wszystko. Okazuje się jednak, że kryje on w sobie jeszcze wiele ciekawostek przyrodniczych i zoologicznych.

Podczas wykładu Studenci dowiedzieli się, ile gatunków roślin i ptaków żyje w Parku i jakie ciekawe trasy są do odkrycia. Bardzo ciekawe opowieści Pana Piotra oraz prześliczne zdjęcia roślin, ptaków
i zwierząt zrobiły wielkie wrażenie, do tego stopnia, że od razu zaplanowana została na wiosnę wycieczka do Parku, aby na własne oczy, w towarzystwie Pana Piotra zobaczyć to, co teraz wyświetlane było na slajdach.

Na zakończenie Seniorzy otrzymali bardzo sympatyczny prezent – książeczki o Książańskim Parku Krajobrazowym. Bardzo dziękujemy za tak sympatyczne spotkanie.

 

Więcej…
 
Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz pt.” „Obecność, istota, tożsamość”,
czwartek, 22 listopada 2018 14:04

 

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz pt.” „Obecność, istota, tożsamość”


W dniu 21 listopada 2018 roku Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z okazji Dnia Seniora
i w ramach zajęć z historii sztuki, zorganizowali wycieczkę na wystawę prac Magdaleny Abakanowicz pt.” „Obecność, istota, tożsamość”
, która została przygotowana przez Centrum Nauki
i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz Fundacja All That Art! z siedzibą we Wrocławiu. Wystawa  stanowi drugą wystawę retrospektywną zmarłej artystki opracowaną przez kuratorkę Marię Rus Bojan.

To było bardzo ciekawe spotkanie ze sztuką i wspaniałymi rzeźbami Magdaleny Abakanowicz , które można było podziwiać z tak bliska. Na wystawie pokazane były rzeźby z okresu od początku lat
70-tych  XX wieku do końca pierwszej dekady XXI wieku, a dodatkowo Słuchacze UTW podziwiali ekspozycję unikalnych dzieł monumentalnych artystki pokazanych na wolnym powietrzu.

Przewodnik oprowadzający po wystawie, jak również Pani Małgosia Stączek, wykładowca z historii sztuki na UTW bardzo ciekawie opowiadali o artystce, dzięki czemu Studenci dowiedzieli się wiele ciekawych informacji o artystce jak i o jej twórczości.   Po zakończeniu zwiedzania, z wielką przyjemnością Studenci odpoczywali i dzielili się wrażeniami  przy aromatycznej kawie i herbacie
w kawiarni Sztygarówka.

To było bardzo ciekawe wydarzenie artystyczne.

Dziękujemy Gminie Stare Bogaczowice za sponsoring busa który bezpiecznie woził Seniorów.


Więcej…
 
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019
sobota, 06 października 2018 11:07

 

Działający od lutego 2012 roku Uniwersytet III Wieku w Starych Bogaczowicach właśnie rozpoczął kolejny rok działalności.


Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 odbyła się  4 października 2018 roku
w gościnnych progach Centrum Biblioteczno –Kulturalnego w Starych Bogaczowicach.  Tradycyjnie już w uroczystości udział wzięli Studenci Uniwersytetu, którzy licznie przybyli na tę ważną dla nich uroczystość.  Bardzo się cieszymy, że po raz kolejnych zaszczycili nas swoją obecnością również: Wójt Gminy Mirosław Lech oraz z-ca Wójta Gminy Pan Bogdan Stochaj, którzy, jak co roku, zaprezentowali bardzo inspirujące i motywujące przemowy. W tym roku gościliśmy jeszcze jednego szczególnego Gościa - Pana Romana Szełemeja, który w bardzo ciekawy i zajmujący sposób opowiadał o zdrowiu w wieku senioralnym. Zwieńczeniem spotkania był wykład Pani Weroniki Socha pt.  „Cztery pory roku w życiu człowieka”.

Po zakończeniu uroczystości oficjalnych był czas na poczęstunek i rozmowy towarzyskie a także na wstępne omówienie pomysłów i nowości na ten rok.

Seniorzy, którzy chcieliby dołączyć do grona słuchaczy mają taką możliwość przez cały rok akademicki. Zajęcia, podobnie jak w latach ubiegłych, odbywać się będą w czwartki w siedzibie Centrum.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy GOPS od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 pod numerem telefonu 74 8452-730 lub można je uzyskać osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej lub w trakcie zajęć w Centrum.

 

Więcej…
 
UTW nabór na rok 2018/19
poniedziałek, 24 września 2018 00:00

 

Zapraszamy na Uniwersytet...


Informujemy, że trwa nabór słuchaczy na nowy rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starych Bogaczowicach.

Nasz Uniwersytet funkcjonuje już od pięciu lat, główne formy działalności to: wykłady, prelekcje, pogadanki, nauka języków obcych, gimnastyka rehabilitacyjna, zajęcia rozwijające (np. biblioterapia, sztuka, sztuka pamięci), zajęcia turystyczno - sportowe.
W bieżącym roku będziemy wprowadzać nową ofertę. Serdecznie zapraszamy, jeśli jesteś osobą po aktywności zawodowej, dysponujesz wolnym jednym dniem w tygodniu, masz otwartą na nowości duszę, chcesz się rozwijać, poznać nowe miejsca i nowych ludzi – przyjdź ... zapisz się na zajęcia w nowym roku akademickim na UTW w Starych Bogaczowicach.

Czekamy właśnie na Ciebie!


Inauguracja nowego roku akademickiego odbędzie się w czwartek 4 października 2018r.  o godzinie 16.00 w Gminnym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym.

Możesz zapisać się bezpośrednio w Ośrodku pomocy społecznej lub w „Centrum” (w bibliotece).


Kontakt: e-mail  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Tel. 74 8452 730 GOPS;
Tel. 536 228 789 koordynator utw

 

Więcej…
 
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starych Bogaczowicach
piątek, 10 sierpnia 2018 10:37

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starych Bogaczowicach, staraniem  Urzędu Gminy rozpoczął działanie w 2012 roku i nieprzerwanie kontynuuje  działalność po dziś dzień.  Oprócz wsparcia ze strony Urzędu, cieszymy się również z tego, że Patronat nad naszym Uniwersytetem objęła WWSPiZ w Wałbrzychu.

Głównym założeniem jest rozbudzanie  wśród Seniorów świadomości  na wielu płaszczyznach  oraz edukacja i aktywizacja, poprzez organizowanie różnorodnych  warsztatów, wykładów , wycieczek i innych działań  mających na celu inspirowanie do samorozwoju i dostarczanie ku temu praktycznych narzędzi. Niebagatelną rolę odgrywa również integracja i budowanie pozytywnych relacji wśród seniorów uczestniczących
w zajęciach, jak również wymiana doświadczeń . Dzięki działaniom Uniwersytetu Seniorzy mogą osobiście przekonać się, że wiek 60 + nie zamyka drogi do pełnej aktywności
i radosnego, twórczego życia.  Często, wbrew stereotypom pokazujemy, że dobre, dojrzałe życie  może być  cudowne, pełne radości i harmonii.

Od początku istnienia Uniwersytetu stawiamy na różnorodność zajęć, tak, aby każdy Senior znalazł dla siebie to, co go najbardziej interesuje. Mamy więc stałe, cykliczne, cotygodniowe zajęcia z takich tematów jak: zdrowie i zdrowe odżywianie, biblioterapia, teatr, historia sztuki, rękodzieło, język niemiecki i gimnastyka. Z przyjemnością zapraszamy do siebie też innych wykładowców, którzy z chęcią dzielą się z nami podczas wykładów i innych zajęć swoimi pasjami. Gościliśmy już wielu wykładowców, którzy prezentowali nam między innymi takie tematy jak: muzyka świata, malarstwo i rysunek, wykłady na temat nawyków, asertywności, sztuki pamiętania, spotkania z dietetykiem itp.  Organizowaliśmy też wiele wycieczek i wyjazdów, między innymi do teatru, zoo, muzeum,  zwiedziliśmy ciekawe wystawy. Lubimy też dobrze się bawić, więc organizowaliśmy również na przykład Bal Przebierańców.  Wszystkie te spotkania, wyjazdy i wycieczki  wniosły wiele pozytywnych emocji. Te dobre emocje staramy się pokazywać też innym Seniorom, którzy nie uczestniczą jeszcze w zajęciach Uniwersytetu, aby zachęcić ich do aktywności i wstąpienia w szeregi Studentów.

W najbliższej przyszłości planujemy również spotkania i wykłady między innymi z tematyki śmiechoterapii, pierwszej pomocy, wykłady lekarzy –specjalistów (kardiolog, neurolog), edukacji regionalnej itp. Bardzo aktywnie uczestniczymy też w licznych wydarzeniach organizowanych przez Urząd Gminy oraz Gminne Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Starych Bogaczowicach.

Jeśli jesteś osobą po aktywności zawodowej, dysponujesz wolnym jednym dniem
w tygodniu, masz otwartą na nowości duszę, chcesz się rozwijać, poznać nowe miejsca
i nowych ludzi – przyjdź ... zapisz się na zajęcia ! Zapisy trwają przez cały rok akademicki, więc można w dowolnej chwili dołączyć do nas ! Czekamy właśnie na Ciebie!

Możesz zapisać się bezpośrednio w Ośrodku pomocy społecznej lub w „Centrum”
(w bibliotece).

Kontakt: e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Tel. 74 8452 730  - GOPS; Tel. 536 228 789 - Koordynator UTW

Zapraszamy !

 

Więcej…