Niezwykłe wydarzenie – inwazja czarownic na Pałac w Strudze.

W piątek 2 października br mury starego Pałacu w Strudze nawiedziły czarownice. Było ich bardzo dużo: stare, młode, małe, malutkie oraz całkiem duże. Miały miotły, szpiczaste kapelusze, piękne makijaże… . Do czarownic dołączyli: Jaś i Małgosia, Roszpunka, Śpiąca Królewna, Kaj i Greta, Królewna Śnieżka, Sabrina, koty oraz inne stworki. Dlaczego oni wszyscy zjechali się do Pałacu ?????

Okazało się, że wszyscy zjechali się by obejrzeć wystawę „Czarownice na tle zamków”. Imprezę zorganizowaną przez Klub Integracji Społecznej w Strudze oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starych Bogaczowicach jako podsumowanie projektu „Odlotowe Czarownice”.

Projekt – który dofinansowany był ze środków programu „Działaj Lokalnie”, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie „Granica” w Lubawce – realizowany był od maja br. we wszystkich świetlicach na terenie naszej gminy. Przeprowadzono warsztaty malarskie dla grupy ok.40 dzieci; odbyły się także dwa plenery: na Zamku Świny i w Pałacu Struga. Tematem wszystkich prac malarskich były czarownice oraz zamki.

 

W jednym z klimatycznych pomieszczeń pałacu przygotowano cudowną wystawę z fantastyczną scenografią – na ścianach obrazy namalowane przez dzieci, niesamowite „odlatujące czarownice” wycinane w sklejce, wystawa fotografii z realizacji projektu, domek Baby Jagi z piernika, miękkie światło z latarenek, miotły czarownic (dla chętnych do próby latania), pamiątkowa księga oraz prezentacja multimedialna.

Impreza rozpoczęła się na dziedzińcu – gdzie wokół ogniska dzieci i młodzież ze świetlic ustawiły „żywe obrazy” z bajek, w których ważną rolę odgrywała czarownica. To dlatego mogliśmy spotkać Jasia i Małgosię, Roszpunkę, Sabrinę, Śpiącą Królewnę, Kaja i Gretę, wspaniałe czarownice i wiele innych ciekawych postaci.

Część z zaproszonych gości wykazała się niezwykłą inwencją i przybyła do nas we wspaniałych strojach oddających klimat imprezy – składamy im serdeczne podziękowania! Imprezę rozpoczęła kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starych Bogaczowicach Jolanta Kocoń – główna czarownica imprezy – która powitała wszystkich przybyłych. Koordynator Klubu Integracji Społecznej w Strudze – Pani Alicja Rajca przedstawiła założenia projektu i sposób w jaki je realizowano, natomiast Pani Małgorzata Stączek opowiedziała o realizacji prac malarskich i zaprosiła wszystkich do obejrzenia wystawy. Zorganizowano także wybór „najlepszych” strojów – czworo dzieci otrzymało nagrody książkowe (oczywiście o czarownicach i magii). Wszystkie pozostałe przebrane dzieci otrzymały słodycze. Po obejrzeniu wystawy i prezentacji odbywały się niezliczone sesje zdjęciowe – spotkać tyle czarownic w jednym miejscu i w dodatku jeśli są to: pracownice OPS, Urzędu Gminy, Panie Sołtysowe – to dopiero gratka – więc chętnych do zdjęć nie brakowało. Przy wyjściu każdy gość i uczestnik otrzymał pamiątkowe piernikowe serce. Z przyczyn technicznych i – zbiegu innych – musieliśmy rozebrać wystawę w Pałacu, ale wszystkich chętnych zapraszamy do galerii korytarzowej w Urzędzie Gminy Stare Bogaczowice, gdzie zostanie wyeksponowana część prac oraz fotogaleria z przebiegu projektu.

 

Galeria