Letnie wykłady dla słuchaczy UTW
W ostatnim czasie słuchacze UTW w Starych Bogaczowicach mieli okazję brać udział w „letnich wykładach terenowych”.
Jak wiadomo plan zajęć opracowany na rok akademicki 2019/2020 zakładał poznanie historii i zabytków nam najbliższych – stąd poznawaliśmy historię Zamku Książ i rodu Hochbergów oraz Pałacu w Strudze wraz z historią rodziny von Czettritz. O pierwszym opowiadała Pani Magdalena Woch kierownik Działu Muzealno – Edukacyjnego Zamku Książ, a o drugim Pan Krzysztof Wieczorek właściciel Pałacu w Strudze. Cykl wykładów nie został zrealizowany wg planów z uwagi na wystąpienie zagrożenia epidemiologicznego. Wobec czego teraz w okresie letnim postanowiliśmy nadrobić w naturalnym środowisku część zaległych wykładów i tak:
28-go lipca b.r. Pan Krzysztof oprowadził słuchaczy po Pałacu w Strudze opowiadając jego historię, pokazując zachowane szczegóły architektoniczne, omówił także plany renowacji na najbliższe lata. Dłuższą chwilę każda grupa spędziła w tzw. sali balowej gdzie aktualnie trwają prace renowacyjno – konserwatorskie przy odkrytych malowidłach naściennych. Odkrycie tych malowideł, które mają około 500 lat i są prawdopodobnie najstarsze na Dolnym Śląsku było wielką sensacją w ubiegłym roku. Malowidła przedstawiają władców Czech i cesarzy rzymskich zostały odkryte podczas prac remontowych zabytkowej kopuły. Pan Krzysztof – pasjonat i urodzony gawędziarz – tak prowadził wykład, że nikomu nie chciało się wracać. W tym spotkaniu – wykładzie udział wzięło 27 osób, zwiedzaliśmy w dwóch grupach, a pysznymi lodami (Letni festiwal lodów w Pałacu Struga) także delektowaliśmy się w grupach zachowując oczywiście wszystkie środki ostrożności.
4–go sierpnia b.r. Pani Magda Woch z wielką pasją opowiedziała o początkach rodziny Hoberg i historii Pałacu w Roztoce gdzie zamieszkiwała boczna linia rodu Hochberg. Było to dla słuchaczy UTW ważne wydarzenie, gdyż Pałac w Roztoce nie był w ogóle udostępniany zwiedzającym. Jego powojenne losy, – choć sytuacja ta pozwoliła mu zachować pomieszczenia i detale architektoniczne w stanie dość dobrym – sprawiły, że osoby zainteresowane nie mogły go zwiedzić, obejrzeć. Uznawany był przez długi czas, jako najdłużej zamknięty Pałac w Polsce. Teraz dzięki nowym właścicielom i Pani Magdzie mogliśmy cieszyć oczy zachowanymi oryginalnymi drzwiami, rzeźbami, nadprożami kominków, malowidłami ściennymi a nawet resztkami cudem zachowanych „gobelinów”. W trakcie wykładu Pani Magdy poznaliśmy ciekawą historię wojenną Pałacu – były tu tzw. „magazyny Grundmana” ze zbiorami miedzy innymi część zbiorów z Książa oraz poznaliśmy ciekawą historię jednego z ostatnich Panów na Roztoce – Hans Heinrich XIV Bolko hrabia von Hochberg, znany w swoim czasie kompozytor, dyrektor Teatru Królewskiego, a następnie Opery Dworskiej w Berlinie, któremu zawdzięczamy także ostatnią przebudowę pałacu. Wykład i zwiedzanie były bardzo ciekawe umówiliśmy się na spotkanie w pałacu za rok. W planie było jeszcze ognisko i kiełbaski jednak aura nie sprzyjała i nie udało się nam pobiesiadować. Może w przyszłym roku?
Dziękujemy wykładowcom 🙂