Kwarantanna – i co dalej

zdjęcie z logo NFZ i nr tel infolinii NFZ 800190590

Informacja za: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17.03.2020r.
Kwarantanna – i co dalej? Zobacz, na co możesz liczyć

Kwarantanna to niecodzienna sytuacja, która może budzić niepokój. Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zostałeś objęty kwarantanną, pamiętaj – nie jesteś pozostawiony sam sobie. Możesz liczyć na wsparcie z wielu miejsc. Od czego zacząć?
W tej szczególnej sytuacji najważniejszy jest spokój i stosowanie się do zaleceń. Dla wielu osób, szczególnie starszych, samotnych czy niepełnosprawnych, jest to czas wyjątkowo trudny.

– Nikt nie będzie pozostawiony sam sobie. Zapewniam, że wszyscy, na każdym szczeblu, robimy co w naszej mocy, by każdy potrzebujący otrzymał wsparcie. Szczególną uwagą i troską obejmujemy osoby starsze, samotne, niepełnosprawne – te, które mogą się dzisiaj czuć najbardziej zagubione – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Pierwszym krokiem powinien być telefon do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz. W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym, czyli osobom najbardziej potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną, które nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

– Gorąco apeluję – niech każda osoba posiadająca informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, zwróci się do ośrodka pomocy społecznej. Bądźmy wrażliwi na siebie nawzajem – mówi minister Marlena Maląg.

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej. Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie – chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

W sytuacji, gdy osoba starsza, samotna, niepełnosprawna, rodzina – nie jest w stanie sama zapewnić sobie produktów żywnościowych lub gorącego posiłku, takiej pomocy udzieli gmina.
– Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie we współpracy z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Policją. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe – wskazuje szefowa MRPiPS.

Potrzebna pomoc psychologa? W tej sprawie należy kontaktować się z ośrodkiem pomocy społecznej w swojej gminie lub powiatowym centrum pomocy rodzinie.

Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.