Goście ze Skawiny

Informacja dot. pobytu dzieci z terenu Gminy Skawina – poszkodowanej w czasie tegorocznej powodzi – na terenie Gminy Stare Bogaczowice

Z inicjatywy pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starych Bogaczowicach w dniach od 6.06.2010r. do 15.06.2010r. 39 dzieci z terenu Gminy Skawina przebywało na wypoczynku na terenie naszej gminy.

Z uwagi na fakt, że Gmina Stare Bogaczowice kilkakrotnie od 1997r. doświadczyła klęski powodzi i korzystała kilkakrotnie z pomocy innych gmin – w tym także z formy wypoczynku dla naszych dzieci – pracownicy GOPS wyszli z inicjatywą zorganizowania pobytu dla dzieci z terenów dotkniętych klęską powodzi. Po uzyskaniu zgody Wójta Gminy i deklaracji Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Dyrektora Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach udzielenia pomocy w organizacji rozpoczęto proces pozyskania środków finansowych, środków rzeczowych oraz sponsorów pobytu.

W dniu 31 maja 2010r. odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Stare Bogaczowice, która podjęła Uchwałę nr XXVIII/177/10 z dnia 31 maja 2010 ws pomocy rzeczowej dla Gminy Skawina w wysokości 15 000 zł (piętnaście tysięcy złotych). W trakcie Sesji Radni Gminy obecni na sesji (13 osób) jednogłośnie przeznaczyli swoje diety (łącznie 1950zł) na organizację wypoczynku.

Nawiązano kontakt z trzema gminami śląska (Wilamowice, Koczarawa, Bieruń), które nie były w stanie zorganizować grupy dzieci z uwagi na skomplikowaną sytuację na swoim terenie. Pozytywny odzew przyszedł z Gminy Skawina woj. małopolskie – która była w stanie zorganizować grupę dzieci z najbardziej zalanych wsi swojego terenu. W wyniku rekrutacji na wypoczynek zakwalifikowano 44 dzieci – faktycznie przyjechało 39 – 7 dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance im. Janusza Korczaka; 10 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woli Radziszowskiej; 16 osób ze Szkoły Podstawowej w Zelczynie; 6 osób z Zespołu Szkół Publicznych w Radziszowie. Przygotowano plan i szczegółowy program imprezy na okres od 7 do 15 czerwca 2010r. Ponieważ na terenie gminy nie posiadamy miejsc noclegowych założeniem naszym było umieszczenie dzieci w rodzinach na terenie gminy. Dzięki współpracy z Radą Sołecką Wsi Stare Bogaczowice oraz księżmi z terenu gminy – pozyskano 33 rodziny chętne do przyjęcia pod swój dach dzieci ( 8 rodzin z Chwaliszowa, 9 z Gostkowa, 1 z Lubomina, 2 z Nowych Bogaczowic, 8 ze Starych Bogaczowic, 4 ze Strugi. Rodziny zapewniły dzieciom nocleg, śniadanie i kolację, a posiłki w trakcie dnia oraz organizację czasu zapewniał „zespół organizacyjny”. Jednocześnie na terenie gminy organizowana była zbiórka środków czystości oraz nowych artykułów jak: pościel, kołdry, koce, ręczniki itp. Jako pomoc dla osób poszkodowanych. W rezultacie zebrano znaczną ilość darów, które zostały zawiezione do Skawiny w dniu 7.06.2010r. autokarem, który pojechał po dzieci.

 

RAMOWY PLAN ZAJĘĆ

PODCZAS POBYTU GRUPY DZIECI ZE SKAWINY NA TERENIE GMINY STARE BOGACZOWICE W TERMINIE 07.06 – 15.06.2010R.

 

Dzień pobytu

Atrakcje

07.06.2010 (poniedziałek)

ok. 9.00 wyjazd dzieci ze Skawiny do Starych Bogaczowic, przyjazd na miejsce ok godz. 15.00 – przywitanie Gości, obiad i rozlokowanie w rodzinach.

08.06.2010 (wtorek)

Zwiedzanie Zamku Książ w Wałbrzychu, zwiedzanie Stadniny Ogierów w Książu; po południu ognisko integracyjne z atrakcjami ” tradycje i zwyczaje mysliwskie, muzyka, kynologia itp.”

09.06.2010 (środa)

Zajęcia na terenie Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach – gry, zabawy, konkursy, zawody sportowe.

10.06.2010 (czwartek)

zwiedzanie Pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdrój, pobyt w parku linowym i na Torze Saneczkowym w Jedlinie Zdrój.

11.06.2010 (piątek)

Spektakl w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu na spektaklu „Alicja w Krainie Czarów”; po południu pobyt w Parku Wodnym w Świebodzicach.

12.06.2010 (sobota)

Całodzienna wycieczka do Karpacza: pobyt w Western City i Parku Miniatur w Kowarach.

13.06.2010 (niedziela)

Do południa pobyt z rodzinami,  po południu zabawa taneczna w Sali Rady Sołeckiej w Starych Bogaczowicach.

14.06.2010 (poniedziałek)

Zwiedzanie Sztolni Walimskich oraz Zamku w Zagórzu Śląskim; pobyt w gospodarstwie agroturystycznym w Nowym Julianowie, ognisko pożegnalne. Z uwagi na pogodę zrezygnowano ze zwiedzania zamku i ogniska- natomiast po południu odbył się pokaz strażacki w Starych Bogaczowicach.

15.06.2010 (wtorek)

Wyjazd dzieci ze Starych Bogaczowic do Skawiny ok. godziny 9.00 ( od 8.00 – 9.00 pożegnanie).


Poniżej znajdują się zdjęcia z dnia wyjazdu naszych Gości z gminy Skawina.